W tym roku w naszej parafii przeżywaliśmy Misje święte, które trwały od 11 do 17 listopada. A poprowadzili je Ojcowie Redemptoryści: o. Jerzy Krupa i o. Ireneusz Homoncik. Był to piękny czas odnowy religijnej i duchowej, za który jestem Bogu wdzięczny.
W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przeżywaliśmy w pierwszy dzień Misji Świętych, które miały miejsce w naszej parafii. Mszę świętą za Ojczyznę koncelebrowałem razem z misjonarzem o. Jerzym Krupą – Redemptorystą, który wygłosił patriotyczne kazanie do zebranych. Wśród obecnych na Mszy świętej były dzieci szkolne, poczty sztandarowe oraz władze gminne.
Pierwsze dni listopada to szczególny czas zadumy i refleksji oraz modlitwy za zmarłych. Z tej organizowane są co roku w każdej z gmin Zaduszki Strażackie, aby modlić się za tych, którzy kiedyś pełnili służbę. W sobotę, 9 listopada 2024 r. takie szczególne wydarzenie miało miejsce w gminie Telatyn. W kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach odbyły się Powiatowe Zaduszki Strażackie, podczas których brać strażacka z Powiatu Tomaszowskiego wspominała swoich zmarłych druhów strażaków. Na wypominkach były odczytywane imiona i nazwiska zmarłych, a pod ołtarzem ustawiane znicze jako symbol pamięci. Obecne były także władze samorządowe z poszczególnych gmin Powiatu Tomaszowskiego, delegacja z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, władze Powiatowego i Gminnego Zarządu ZOSP RP. Mszę św. w intencji zmarłych strażaków odprawili w koncelebrze rejonowy duszpasterz Straży Pożarnej ks. Stanisław Szałański oraz proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach ks. Andrzej Bastrzyk. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tomaszowie Lubelskim oraz Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski.
Pod koniec czerwca rozpoczęły się w naszej świątyni parafialnej prace restauratorskie i konserwatorskie polichromii oraz obrazów i zostały one sfinansowane z tzw. „Polskiego Ładu” . We własnym zakresie pomalowaliśmy też wewnątrz ściany świątyni oraz kolumny toskańskie na zewnątrz. Został też wymieniony świetlik nad drzwiami głównymi na dębowy z podwójna szybą. Prace te trwały ponad 4 miesiące i zostały zakończone na Uroczystość Wszystkich Świętych.
,,85 lat temu z morza, powietrza i lądu Polska została zaatakowana przez Niemcy, które postawiły przed sobą jeden bardzo jasny i czytelny cel: unicestwienie narodu polskiego i zniszczenie materialnych dóbr kultury państwa polskiego. Tamten świt, gdy wstawał 85 lat temu był to dzień, który witał mieszkańców Polski już w zupełnie innej rzeczywistości – rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim w rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, niepokoju o najbliższych i utraty życia… Kolejne uderzenie przyszło 17 września ze wschodu. To właśnie wtedy na mocy tajnego porozumienia Ribbentrop – Mołotow, Związek Radziecki Stalina wbił nóż w plecy walczącej Polsce” – tymi słowami Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski, rozpoczął uroczystości patriotyczne upamiętniające wydarzenia z 1939 roku, które odbyły się w Telatynie 25 września 2024 roku.
W tym roku choć wrzesień był bardzo ciepły wręcz upalny, to jednak w dzień odpustu, który przeżywaliśmy w niedzielę 15 września było pochmurnie i były przelotne opady deszczu. Sumę odpustową celebrował i Słowo Boże wygłosił nowy proboszcz z Nowosiółek - ksiądz Paweł Badach, dotychczasowy wikariusz w Gródku
2 września o godzinie 8 rozpoczęliśmy Mszą Świętą Nowy Rok Szkolny. Oprócz zaproszonych gości z Gminy razem z nami modlił się ks. Paweł Badach - nowy proboszcz w Nowosiółkach.
25 sierpnia odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony w Poturzynie. Słowo Boże wygłosił odchodzący na emeryturę ks. Proboszcz z Nowosiółek Jerzy Rzeszowski, a Mszy świętej przewodniczył o. Mirosław Jaremczuk OFM rodak z Poturzyna.
W kilka dni po zakończeniu roku szkolnego dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Święgtej, razem ze swoimi rodzicami pojechały na pielgrzymkę do Sanktuaruim św. Antoniego w Radecznicy.
9 czerwca 2024r. na mszy świętej o g. 12 ks. proboszcz obchodził jubileusz 15 -lecia probostwa w naszej parafii i swoje 55 urodziny. Plurimos Annos!
Zgodnie z prośbą Ks. Biskupa Mariana Rojka, od 2015 r. w naszych parafiach codziennie trwa adoracja w intencji diecezji. 2 czerwca 2024r w naszej parafii przeżywaliśmy Adoracje Najświętszego Sakramentu i modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski dla całej naszej diecezji.
Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja. Wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego realną obecność w tajemnicy Eucharystii pośród swojego ludu, uczynić świadectwem dla innych.
W drugi Dzień Zielonych Świąt w Kościele przeżywamy święto NMP Matki Kościoła, tego dnia nasza wspólnota parafialna przeżywała wizytacje kanoniczną. W tym roku do naszej parafii na wizytację przyjechał Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński. Rozpoczął On wizytację o g. 1000 w Telatynie, Mszą Świętą dziękczynną, za dzieło modlitwy za kapłanów w Apostolacie Margaretka w naszej parafii. Tam też Ks. Biskupa przywitali przedstawiciele tej wspólnoty, ofiarując mu Margaretkę, którą założyli w Jego intencji. O godzinie 12 ks. Biskup odprawił Mszę Świętą w intencji parafian w Żulicach, rozpoczynając tym samym biały tydzień w naszej parafii.
19 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii jak co roku przezywaliśmy Dzień Pierwszej Komunii Świętej. To bardzo ważne religijne wydarzenie w życiu dzieci, które po raz pierwszy przyjęły do serca Ciała Pana Jezusa.
W tym roku odpust w Telatynie ku czci NMP Królowej Polski przeżywaliśmy przy pięknej pogodzie. Uroczystościom przewodniczył Dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak.
W pierwszy dzień maja została odprawiona Msza święta w Telatynie przy ul. Chopina i poświęcony nowy krzyż, który mieszkańcy postawili na miejscu starego upamiętniającego wizytę Papieża JP II w Polsce w 1983 r.
...Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących...
W Niedzielę Palmową przywitały nas w naszych świątyniach przepiękne palmy wielkanocne wykonane przez panie z KGW. Będą one nam towarzyszyć w przeżywaniu świąt Paschalnych. Bardzo serdecznie dziękujemy za podtrzymanie tradycji.
W tym roku podobnie jak rok wcześniej, poszczególne Nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadziły wyznaczone do tego grupy: Pomocnicy Matki Kościoła, Bractwo Drogi Krzyżowej, Radni Rady Parafialnej, Róże Różańcowe, Dzieci pierwszokomunijne oraz rocznicowe i młodzież z klasy 7 i 8 oraz szkoły średniej. Trzeba przyznać że frekwencja na Drodze Krzyżowej jest bardzo ładna.
Za zgodą konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami wycięliśmy jesiony przy kościele parafialnym, które zagrażały świątyni oraz ludziom przychodzącym do kościoła. Zgodnie z zaleceniami w miejsce wyciętych będą nasadzone nowe
W związku z bardzo napiętą sytuacją w naszym kraju która zaczęła narastać po tym jak rządy w Polsce przejęła Platforma Obywatelska, Pomocnicy Matki Kościoła wyszli z inicjatywą, aby w Wielkim Poście odmawiać różaniec wynagradzający za grzechy popełniane w naszej ojczyźnie, o wierność Bogu i Krzyżowi, a także o zgodę i pokój, oraz aby rządzący dbali przede wszystkim o własny kraj i obywateli, i szanowali prawo naturalne. Kolejną inicjatywą Pomocników Matki Kościoła jest msza święta w pierwsze czwartki miesiąca jako nowenna w intencji Polski. Te modlitwy rozpoczęliśmy pierwszy czwartek marca.
Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje. W tym roku poprowadził je ksiądz Andrzej Traczykiewicz – kapelan DPS w Tyszowcach. Dzięki księdzu rekolekcjoniście rekolekcje przeżywaliśmy z Matką Bożą z Guadalupe.
W III Niedzielę Zwykłą wraz z całym Kościołem już po raz czwarty przeżywaliśmy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez Papieża Franciszka.
W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbyło sie spotkanie opłatkowe dla grup modlitewnych, Rady Parafialnej, LSO i dzieci.