Wyszukiwanie

W tym roku w naszej parafii przeżywaliśmy Misje święte, które trwały od 11 do 17 listopada. A poprowadzili je Ojcowie Redemptoryści: o. Jerzy Krupa i o. Ireneusz Homoncik. Był to piękny czas odnowy religijnej i duchowej, za który jestem Bogu wdzięczny.

W tym roku Narodowe Święto Niepodległości przeżywaliśmy w pierwszy dzień Misji Świętych, które miały miejsce w naszej parafii. Mszę świętą za Ojczyznę koncelebrowałem razem z misjonarzem o. Jerzym Krupą – Redemptorystą, który wygłosił patriotyczne kazanie do zebranych. Wśród obecnych na Mszy świętej były dzieci szkolne, poczty sztandarowe oraz władze gminne.

Pierwsze dni listopada to szczególny czas zadumy i refleksji oraz modlitwy za zmarłych. Z tej organizowane są co roku w każdej z gmin Zaduszki Strażackie, aby modlić się za tych, którzy kiedyś pełnili służbę. W sobotę, 9 listopada 2024 r. takie szczególne wydarzenie miało miejsce w gminie Telatyn. W kościele parafialnym pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żulicach odbyły się Powiatowe Zaduszki Strażackie, podczas których brać strażacka z Powiatu Tomaszowskiego wspominała swoich zmarłych druhów strażaków. Na wypominkach były odczytywane imiona i nazwiska zmarłych, a pod ołtarzem ustawiane znicze jako symbol pamięci. Obecne były także władze samorządowe z poszczególnych gmin Powiatu Tomaszowskiego, delegacja z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Lubelskim, władze Powiatowego i Gminnego Zarządu ZOSP RP. Mszę św. w intencji zmarłych strażaków odprawili w koncelebrze rejonowy duszpasterz Straży Pożarnej ks. Stanisław Szałański oraz proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Żulicach ks. Andrzej Bastrzyk. Organizatorem wydarzenia był Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Tomaszowie Lubelskim oraz Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski.

Pod koniec czerwca rozpoczęły się w naszej świątyni parafialnej prace restauratorskie i konserwatorskie polichromii oraz obrazów i zostały one sfinansowane z tzw. „Polskiego Ładu” . We własnym zakresie pomalowaliśmy też wewnątrz ściany świątyni oraz kolumny toskańskie na zewnątrz. Został też wymieniony świetlik nad drzwiami głównymi na dębowy z podwójna szybą. Prace te trwały ponad 4 miesiące i zostały zakończone na Uroczystość Wszystkich Świętych.

,,85 lat temu z morza, powietrza i lądu Polska została zaatakowana przez Niemcy, które postawiły przed sobą jeden bardzo jasny i czytelny cel: unicestwienie narodu polskiego i zniszczenie materialnych dóbr kultury państwa polskiego. Tamten świt, gdy wstawał 85 lat temu był to dzień, który witał mieszkańców Polski już w zupełnie innej rzeczywistości – rzeczywistości utraty wolności, ale przede wszystkim w rzeczywistości okupacji, grozy, cierpienia, niepokoju o najbliższych i utraty życia… Kolejne uderzenie przyszło 17 września ze wschodu. To właśnie wtedy na mocy tajnego porozumienia Ribbentrop – Mołotow, Związek Radziecki Stalina wbił nóż w plecy walczącej Polsce” – tymi słowami Wójt Gminy Telatyn pan Dariusz Kozłowski, rozpoczął uroczystości patriotyczne upamiętniające wydarzenia z 1939 roku, które odbyły się w Telatynie 25 września 2024 roku.

W tym roku choć wrzesień był bardzo ciepły wręcz upalny, to jednak w dzień odpustu, który przeżywaliśmy w niedzielę 15 września było pochmurnie i były przelotne opady deszczu. Sumę odpustową celebrował i Słowo Boże wygłosił nowy proboszcz z Nowosiółek - ksiądz Paweł Badach, dotychczasowy wikariusz w Gródku

2 września o godzinie 8 rozpoczęliśmy Mszą Świętą Nowy Rok Szkolny. Oprócz zaproszonych gości z Gminy razem z nami modlił się ks. Paweł Badach - nowy proboszcz w Nowosiółkach.

25 sierpnia odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. W tym roku dziękowaliśmy Panu Bogu za tegoroczne plony w Poturzynie. Słowo Boże wygłosił odchodzący na emeryturę ks. Proboszcz z Nowosiółek Jerzy Rzeszowski, a Mszy świętej przewodniczył o. Mirosław Jaremczuk OFM rodak z Poturzyna.

W kilka dni po zakończeniu roku szkolnego dzieci, które w tym roku przystąpiły do I Komunii Święgtej, razem ze swoimi rodzicami pojechały na pielgrzymkę do Sanktuaruim św. Antoniego w Radecznicy.

9 czerwca 2024r. na mszy świętej o g. 12 ks. proboszcz obchodził jubileusz 15 -lecia probostwa w naszej parafii i swoje 55 urodziny. Plurimos Annos!

Zgodnie z prośbą Ks. Biskupa Mariana Rojka, od 2015 r. w naszych parafiach codziennie trwa adoracja w intencji diecezji. 2 czerwca 2024r w naszej parafii przeżywaliśmy Adoracje Najświętszego Sakramentu i modliliśmy się o wszelkie potrzebne łaski dla całej naszej diecezji.

Boże Ciało to uroczystość ku czci Najświętszego Sakramentu, jej głównym punktem jest procesja. Wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego realną obecność w tajemnicy Eucharystii pośród swojego ludu, uczynić świadectwem dla innych.

W drugi Dzień Zielonych Świąt w Kościele przeżywamy święto NMP Matki Kościoła, tego dnia nasza wspólnota parafialna przeżywała wizytacje kanoniczną. W tym roku do naszej parafii na wizytację przyjechał Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński. Rozpoczął On wizytację o g. 1000 w Telatynie, Mszą Świętą dziękczynną, za dzieło modlitwy za kapłanów w Apostolacie Margaretka w naszej parafii. Tam też Ks. Biskupa przywitali przedstawiciele tej wspólnoty, ofiarując mu Margaretkę, którą założyli w Jego intencji. O godzinie 12 ks. Biskup odprawił Mszę Świętą w intencji parafian w Żulicach, rozpoczynając tym samym biały tydzień w naszej parafii.

19 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii jak co roku przezywaliśmy Dzień Pierwszej Komunii Świętej. To bardzo ważne religijne wydarzenie w życiu dzieci, które po raz pierwszy przyjęły do serca Ciała Pana Jezusa.

W tym roku odpust w Telatynie ku czci NMP Królowej Polski przeżywaliśmy przy pięknej pogodzie. Uroczystościom przewodniczył Dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak.

W pierwszy dzień maja została odprawiona Msza święta w Telatynie przy ul. Chopina i poświęcony nowy krzyż, który mieszkańcy postawili na miejscu starego upamiętniającego wizytę Papieża JP II w Polsce w 1983 r.

20 września 2009r. przeżywaliśmy odpust parafialny oraz liturgiczne wprowadzenie na urząd proboszcza, księdza Andrzeja Bastrzyka, który dekretem Ks. Biskupa Wacława Depo, z dn. 16 września 2009r. został mianowany proboszczem Parafii Żulice.

...Oto są bowiem święta paschalne, w czasie których zabija się prawdziwego Baranka, a Jego krew poświęca domy wierzących...

W Niedzielę Palmową przywitały nas w naszych świątyniach przepiękne palmy wielkanocne wykonane przez panie z KGW. Będą one nam towarzyszyć w przeżywaniu świąt Paschalnych. Bardzo serdecznie dziękujemy za podtrzymanie tradycji.

W tym roku podobnie jak rok wcześniej, poszczególne Nabożeństwa Drogi Krzyżowej prowadziły wyznaczone do tego grupy: Pomocnicy Matki Kościoła, Bractwo Drogi Krzyżowej, Radni Rady Parafialnej, Róże Różańcowe, Dzieci pierwszokomunijne oraz rocznicowe i młodzież z klasy 7 i 8 oraz szkoły średniej. Trzeba przyznać że frekwencja na Drodze Krzyżowej jest bardzo ładna.

Za zgodą konserwatora zabytków i zgodnie z jego zaleceniami wycięliśmy jesiony przy kościele parafialnym, które zagrażały świątyni oraz ludziom przychodzącym do kościoła. Zgodnie z zaleceniami w miejsce wyciętych będą nasadzone nowe

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu przeżywaliśmy w naszej parafii rekolekcje. W tym roku poprowadził je ksiądz Andrzej Traczykiewicz – kapelan DPS w Tyszowcach. Dzięki księdzu rekolekcjoniście rekolekcje przeżywaliśmy z Matką Bożą z Guadalupe.

W związku z bardzo napiętą sytuacją w naszym kraju która zaczęła narastać po tym jak rządy w Polsce przejęła Platforma Obywatelska, Pomocnicy Matki Kościoła wyszli z inicjatywą, aby w Wielkim Poście odmawiać różaniec wynagradzający za grzechy popełniane w naszej ojczyźnie, o wierność Bogu i Krzyżowi, a także o zgodę i pokój, oraz aby rządzący dbali przede wszystkim o własny kraj i obywateli, i szanowali prawo naturalne. Kolejną inicjatywą Pomocników Matki Kościoła jest msza święta w pierwsze czwartki miesiąca jako nowenna w intencji Polski. Te modlitwy rozpoczęliśmy pierwszy czwartek marca.

W III Niedzielę Zwykłą wraz z całym Kościołem już po raz czwarty przeżywaliśmy Niedzielę Słowa Bożego, ustanowioną przez Papieża Franciszka.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego odbyło sie spotkanie opłatkowe dla grup modlitewnych, Rady Parafialnej, LSO i dzieci.

Po raz kolejny otrzymaliśmy od naszych Harcerzy światło z Betlejem na Święta Bożego Narodzenia.

Tegoroczne Rekolekcje Adwentowe 2023r. przeżywaliśmy w pięknej zimowej scenerii. Rozpoczęły się one tradycyjnie w poniedziałek po I Niedzieli Adwentu a zakończyły we środę spowiedzią. Tegorocznym rekolekcjonistą był ks. Grzegorz Warchuł – proboszcz z Brzeźnicy Bychawskiej.

11 listopada to nasze Narodowe Święto Odzyskania Niepodległości Wszyscy Polacy tego dnia świętują na różne sposoby. I my także w naszej małej Ojczyźnie jaką jest nasza Parafia i Gmina zebraliśmy się, aby wspólnie świętować Dzień Niepodległości naszej Ojczyzny

Przedostatnia niedziela października jest od wielu lat obchodzona jako Światowy Dzień Misyjny - w Polsce znany pod nazwą Niedzieli Misyjnej. Rozpoczyna ona Tydzień Misyjny. W tym roku Niedzielę Misyjną przeżywał wśród nas o. Zdzisław Pikuła SDB nasz rodak, pochodzący z Dutrowa, który od 1989r. pracuje w Białorusi na misjach. Niestety nie mógł przyjechać do nas w 2021 roku w którym obchodził swój jubileusz.

Kolejny raz z inicjatywy Wójta Gminy Telatyn p. Dariusza Kozłowskiego we wrześniu miały miejsce Uroczystości Patriotyczne Upamiętniające kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W tym roku jest to już 84 rocznica. Obchody rozpoczęliśmy uroczystą mszą świętą koncelebrowaną przez księdza proboszcza parafii Żulice – Andrzeja Bastrzyka i księdza proboszcza parafii Rzeplin – Eugeniusza Adamka. Po Eucharystii była Akademia przygotowana przez SHP „Harcerska Brać” którymi opiekuje się Druch Henryk Szaruga i Druchna Izabela Kozak oraz koncert w wykonaniu orkiestry dętej straży pożarnej z Tomaszowa. Na zakończenie uroczystości przeszliśmy pod pomnik złożyć kwiat

17 września 2023r. nasza wspólnota parafialna przeżywała Uroczystości Odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Tegorocznym sumistą był ks. Krzysztof Świta, Proboszcz z Łaszczowa, który celebrował sumę odpustową i wygłosił kazanie. W Wigilię odpustu jak co roku , na cmentarzu była odprawiona Mszą Święta za zmarłych. Obie Eucharystie były sprawowane przy niezwykle pieknej i ciepłej pogodzie.

W dniu Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, zostały poświęcone nowe książeczki do nabożeństwa zakupione do naszej świątyni parafialnej, dla wiernych.

Aby umożliwić wiernym osobiste spotkanie z Jezusem Chrystusem eucharystycznym, wprowadzamy w naszej parafii od września 2023r. adorację w Pierwszy Czwartek Miesiąca. Po mszy świętej, będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu i każdy kto tylko zechce, będzie mógł przez godzinę trwać przed Chrystusem eucharystycznym aby Go adorować.

27 sierpnia 2023r przeżywaliśmy Dożynki Gminno Parafialne, które są zwieńczeniem ciężkiej pracy na roli rolników. Ale Dożynki są także dziękczynieniem Panu Bogu za plony i zbiory, a ludziom za trud jaki włożyli we żniwa abyśmy mieli chleb z którego wszyscy korzystamy. Starostami tegorocznych dożynek byli: Elżbieta Sachajko i Marek Koza – Rolnicy z Telatyna. Mszę Świętą koncelebrował ze mną Ks. Jerzy Rzeszowski - Proboszcz z Nowosiółek

27 czerwca 2023r. gościliśmy w naszej parafii Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego, który przybył do nas aby udzielić Sakramentu Bierzmowania naszej młodzieży.

Pod koniec czerwca, została wykonana nowa wylewka przy plebanii od strony kościoła.

Wyjątkowym dniem w życiu szkoły jest dzień jego patrona. Patronem Szkoły Podstawowej w Telatynie jest Ks. Kard. Stefan Wyszyński. W tym roku Dzień Patrona przeżywaliśmy pod hasłem: „ Tłumy serc zagarnięte przez jedno serce”. Uroczystości rozpoczęły się jak zawsze Mszą Świętą celebrowanej przez ks. proboszcza, a której Słowo Boże wygłosił ks. Michał Kruk - katecheta tejże szkoły, wikariusz z Nabroża.

Zróbcie mu miejsce, Pan idzie z nieba, Pod przymiotami ukryty chleba. Zagrody nasze widzieć przychodzi, I jak się Jego dzieciom powodzi.

Zgodnie z prośbą Ks. Biskupa Mariana Rojka, od 2015 r. w naszej diecezji codziennie trwa adoracja w intencji diecezji, w którą włączają się parafie, wspólnoty zakonne i inne zgrupowania. Chcemy w ten sposób wypraszać wszelkie potrzebne łaski dla całej diecezji: dla księży biskupów, kapłanów, sióstr i braci zakonnych, alumnów i świeckich, chorych i cierpiących, prosząc również o nowe powołania do życia kapłańskiego i zakonnego, a także w intencji wszelkich dzieł ewangelizacyjnych. 30 maja 2023 taka adoracja miała miejsce w naszej parafii. Rozpoczęła się Mszą Świętą o g. 18 po której było Nabożeństwo Majowe oraz odmówieniem Różańca, a zakończyła się w godzinie Apelu Jasnogórskiego o g. 21

Tradycyjnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii miała miejsce Uroczystość I Komunii Świętej. W tym roku pierwszy raz spotkało się z Jezusem Eucharystycznym 12 dzieci.

Pod koniec maja został wykonany remont balkonu nad wejściem do plebani. Balkon został okuty blachą żeby woda i mróz nie niszczyły jego struktury.

26 marca 2023 w naszej parafii była zorganizowana zbiórka do puszek na pomoc dla Parafii Rzym-Kat. w Żmerynce na Ukrainie. Ks. Proboszcz ze Żmerynki Witalij Woskobojnik przysłał podziękowanie za wsparcie.

Pomocnicy Matki Kościoła postanowili, że każdego majowego dnia, przed nabożeństwem majowym, będą odmawiać Litanię do św. JP II w intencji dzieci i młodzieży z naszej parafii. Bóg zapłać!

Tegoroczny odpust w Telatynie ku czci Matki Bożej Królowej Polski przeżywaliśmy z udziałem dużej liczby wiernych. Sumę odpustową celebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Piotr Kawecki – Proboszcz z Tyszowiec.

Gdy tylko pozwoliła na to pogoda, rodzice dzieci pierwszokomunijnych oraz kandydatów do bierzmowania wyplantowali teren na cmentarzu przy nowych chodnikach i posiali trawę oraz ustawili stare nagrobki w nowym miejscu.

W tym roku Święte Triduum Paschalne było przepiękne bo przeżywane przy licznym udziale wiernych.

Tuż przed Wielkanocą zostało ukończone brukowanie alejek na cmentarzu o łącznej długości ponad 150mb. W sumie ułożono 402m2 kostki brukowej. Ponadto przygotowaliśmy nowe miejsce pod kontenery.

W Niedzielę Palmową przywitały nas w naszych świątyniach przepiękne palmy wielkanocne wykonane przez panie z KGW. Bardzo serdecznie dziekujemy za podtrzymanie tradycji.

W tym roku z inicjatywy Pomocników Matki Kościoła przez cały Wielki Post codziennie o godzinie 16:30 a po zmianie czasu na letni o 17:30 jest odmawiany Różaniec w kościele parafialnym. W Niedzielę Palmową 02 kwietnia, przypadła 18 rocznica śmierci św. JP II. W związku z atakami i szkalowaniem osoby Karola Wojtyły oraz podważaniem Jego świętości, tego dnia w całej naszej Ojczyźnie były organizowane marsze ku czci św. JP II, adoracje, koncerty, różne nabożeństwa. Także w naszej świątyni parafialnej spotkaliśmy się wieczorem, aby przed Jezusem Eucharystycznym rozważać Różaniec ze św. Janem Pawłem II i na nowo odkrywać Jego nauczanie dotyczące rodziny. To nasze nabożeństwo przygotowali i prowadzili Pomocnicy Matki Kościoła a zakończyło się ono w godzinie Apelu Jasnogórskiego odśpiewaniem „Barki”.

W tym roku w naszej parafii w Wielkim Poście, Nabożeństwa Drogi Krzyżowej w kościele w Żulicach prowadziły poszczególne grupy modlitewne, oraz wyznaczone osoby. – Rodzice kandydatów do bierzmowania – Pomocnicy Matki Kościoła – Betańska Misja Wspierania Kapłanów – Margaretki – Bractwo Drogi Krzyżowej Ostatnią Drogę Krzyżową przed Wielkim Piątkiem poprowadzili kandydaci do Bierzmowania.

IV Niedziela Wielkiego Postu nazywa się Laetare i w tę niedzielę można odprawiać w szatach liturgicznych koloru różowego. W tym roku dzieci komunijne zakupiły do naszej parafii dwa różowe ornaty, które będziemy używać w Adwencie w niedzielę Gaudete i w Wielkim Poście w Niedzielę Laetare

6 marca w poniedziałek po II Niedzieli Wielkiego Postu w naszej parafii rozpoczęliśmy Rekolekcje. Tegorocznym rekolekcjonistą był ks. Krzysztof Wawszczak – Administrator Parafii Wasylów Wielki.

6 stycznia w Uroczystość Objawienia Pańskiego po sumie były przedstawiane Jasełka w wykonaniu dzieci , a po obiedzie odbyło się spotkanie opłatkowe dla wszystkich grup działających w naszej parafii.

Aby zabezpieczyć kościół przed utratą ciepła, została kupiona kotara

Tradycyjnie po Pierwszej Niedzieli Adwentu w naszej parafii przeżywaliśmy Rekolekcje. W tym roku rekolekcje prowadził i Słowo Boże głosił ks. Krzysztof Ślepokura – Kapelan Szpitala w Tomaszowie Lubelskim. Oprócz nauk dla wszystkich wiernych były też osobne spotkania dla kandydatów do bierzmowania.

W sobotę 24 września 2022 r. Pojechaliśmy na Diecezjalną Pielgrzymkę Liturgicznej Służby Ołtarza do Sanktuarium Matki Bożej Krasnobrodzkiej.

18 września w XXV Niedzielę Zwykłą nasza wspólnota parafialna przeżywała Uroczystość Odpustową. W tym roku Słowo Boże głosił i sumę odpustową odprawił ks. dr hab. prof. KUL Marian Pokrywka, który poświęcił także chrzcielnicę zakupioną na okoliczność 50 lecia erygowania naszej parafii.

Dekretem z dnia 09.09.1972r. Nr. 1542/Gł./72 została erygowana przez bpa lubelskiego Piotra Kałwę, parafia w Żulicach. Powstała z podziału parafii Rzeplin i dołączenia Dutrowa z parafii Nabróż. Weszła w skład dekanatu tyszowieckiego, a obecnie należy do dekanatu łaszczowskiego. W tym roku nasza parafia obchodziła złoty jubileusz swojego istnienia. Z tej okazji została zakupiona do kościoła parafialnego chrzcielnica. Życzymy 100 lat! Plurimos Annos!

Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała jak zawsze jest błogosławieństwo wianuszków i małych dzieci

Tradycyjnie w Uroczystoś Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii przeżywaliśmy Uroczystoś I Komunii Świętej. W tym w naszej parafii roku pierwszy raz w życiu przyjęło do swojego serca Jezusa 14 dzieci.

3 maja przeżywaliśmy odpust w kaplicy w Telatynie. W tym roku sumę odpustową celebrował i Słowo Boże głosił ks. dr hab. Grzegorz Wojciechowski - wykładowca KUL.

Pod koniec kwietnia w parkanie przy kaplicy zostały zamontowane nowe przęsła, nowa brama i furtki, i tym sposobem została ukończona budowa nowego parkanu przy kaplicy.

Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy zmartwychpowstać, Z Panem Bogiem królować. Alleluja!

Chrystus zmartwychwstan jest, Nam na przykład dan jest, Iż mamy zmartwychpowstać, Z Panem Bogiem królować. Alleluja!

W piątek, 25 marca 2022 r., w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, podczas celebracji pokutnej o godz. 17.00 w Bazylice św. Piotra w Watykanie, Papież Franciszek poświęci Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi. Pasterze i wierni na całym świecie trwali w tym samym czasie zjednoczeni na modlitwie, pod przewodnictwem Biskupa Rzymu. Także w naszej parafii przy wystawionym Najświętszym Sakramencie został odmówiony Akt Poświęcenia Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny, który poprzedziła modlitwa różańcowa w intencji pokoju na Ukrainie i zaprzestanie działań wojennych przez Rosję. Warto dodać, że wśród wiernych, którzy przybyli na to wydarzenie byli obecni uchodźcy z Ukrainy, którzy uciekając przed wojną znaleźli schronienie w naszej wspólnocie i mieszkają u jednej z naszych rodzin. Na zakończenie Liturgii odbył się obrzęd przyjęcia kandydatów do Ruchu Pomocników Matki Kościoła. Dziesięć osób przez odprawienie rekolekcji Oddanie33 przygotowało się do przystąpienia do tego Ruchu. Widzialnym znakiem tego dzieła było podpisanie Aktu Poświęcenia się Niepokalanemu Sercu Maryi w jedności z Sercem Jezusa.

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu odbyły się w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. W tym roku odbyły sie one w dniach od 14-16 marca. Niestety ze względu na Covid -19, który w ostatniej chwili przed rozpoczęciem rekolekcji zamknął na kwarantannie księdza rekolekcjonistę, rekolekcje poprowadził sam ksiądz proboszcz parafii Żulice.

Zaraz po I Niedzieli Adwentu w naszej parafii odbyły się rekolekcje. W tym roku poprowadził je ks. Mariusz Konopka – Administrator Parafii w Wasylowie Wielkim

W związku z trudną sytuacją na granicy Polski, odpowiadając na apel i zachętę ks. Dominika Chmielewskiego i Wojowników Maryi , w naszej parafii w dniach od 22 do 30 listopada odprawiamy nowennę do św. Andrzeja Boboli za Ojczyznę. Św. Andrzej Bobola jest wyjątkowy dla Polaków – najbardziej męczony spośród polskich męczenników. To ten święty, który sam wskazywał na to, że jest on polskim patronem i za Polską się wstawia u Pana Boga. Tym bardziej wierzymy, że za jego wstawiennictwem wyprosimy u Boga Boże Błogosławieństwo i Bożą ochronę dla naszej Ojczyzny.

Zgodnie z zaleceniem konserwatora zabytków w pierwszym tygodniu listopada, zostały nasadzone drzewa przy naszym kościele parafialnym w miejsce drzew, które zostały usunięte przy budowie nowego chodnika. Posadziliśmy klony kuliste i akacje.

Na początku września w naszej parafii została wywieszona wystawa przygotowana przez Instytut Prymasa Wyszyńskiego w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia dla uczczenia tego Wielkiego Polaka i Męża Stanu - „Per Mariam – Soli Deo” Teksty na planszach zaczerpnięto z nauczania papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Zdjęcia pochodzą z Archiwum Instytutu Prymasowskiego.

16 października 2021r. gościliśmy w naszej parafii Księdza Biskupa Mariusza Leszczyńskiego, który przybył do nas, aby udzielić Sakramentu Bierzmowania.

26 września 2021 roku przeżywaliśmy uroczystości patriotyczne upamiętniające bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1939 – 1945 Po mszy świętej młodzież szkolna przedstawiła akademię, a po niej odbył się koncert Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowa Lubelskiego. Następnie w uroczystym pochodzie uczestnicy przeszli pod pomnik bohaterów poległych w walce o wolność i niepodległość Ojczyzny w latach 1939-1945 w Telatynie, gdzie odśpiewano Hymn Polski oraz Rotę i złożono kwiaty.

Tradycyjnie w niedzielę po Liturgicznym Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy odpust. W tym roku sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił ks. Grzegorz Hałas – proboszcz z Rzeplina. Niestety ze względu na padający deszcz nie było procesji odpustowej. Zamiast niej odmówiliśmy w kościele przy wystawionym najświętszym sakramencie Litanię do Krzyża Świętego.

W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego, swój Srebrny Jubileusz Święceń Kapłańskich, przeżywał ks. proboszcz razem ze swoimi kolegami z roku święceń z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej i Archidiecezji Lubelskiej oraz ze swoimi rodakami z Parafii św. Marii Magdaleny z Biłgoraja.

11 września w Wigilię Beatyfikacji Sługi Bożego Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, którego imię nosi Szkoła Podstawowa w Telatynie, społeczność szkolna i parafianie, zebrali się na mszy świętej, aby prosić Boga o dobre owoce beatyfikacji w naszych rodzinach, parafii i ojczyźnie. Homilię poświęconą osobie Księdza Kardynała wygłosił ks. Bogdan Jaworowski – proboszcz z Wożuczyna. Po Eucharystii było czuwanie modlitewne, które zakończyło się Apelem Jasnogórskim.

W niedzielę 5 września w Telatynie odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Rozpoczęły się one uroczystym przejściem korowodu dożynkowego na czele ze Starostami Dożynek: Panią Agnieszką Fronc oraz Panem Kazimierzem Kurnikiem, którzy na ręce Pana Dariusza Kozłowskiego - Wójta Gminy Telatyn i Ks. Andrzeja Bastrzyka – Proboszcza z Żulic, złożyli symboliczny chleb . W wydarzeniu tym uczestniczyli mieszkańcy Gminy Telatyn, delegacje z wieńcami, poczty sztandarowe oraz zaproszeni goście. Sumę dożynkową celebrował i homilię wygłosił ks. proboszcz z Żulic.

Pod koniec lipca 2021 została ukończona budowa parkanu wokół świątyni w Telatynie. Parkan został wykonany z łupanych pustaków, które imitują wygląd kamienia naturalnego. Na koniec prac został wykonany chodnik z kostki od bramy do głównego wejścia do kaplicy.

Jak co roku mieszkańcy Telatyna Koloni I, a więc ulicy, której patronuje Św. Anna, oraz wszyscy czciciele św Anny, zebrali się przy kapliczce na mszy świętej, aby uczcić swoją patronkę w dniu jej liturgicznego wspomnienia.

Na Zakończenie Oktawy Bożego Ciała święcimy wianuszki i błogosławimy małe dzieci. Liturgia tego dnia jest zawsze pełna radości

Ze względu na Covid – 19, dopiero w tym roku Jednostka OSP z Telatyna II mogła świętować swój Złoty Jubileusz.

W Niedzielę 13 czerwca proboszcz naszej parafii Ks. Andrzej Bastrzyk, świętował swój srebrny jubileusz święceń kapłańskich.

Pod koniec maja została zakończona budowa chodników na cmentarzu. W sumie położono 486m kostki

23 maja 2021 w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii, dziewięcioro dzieci przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.

Zaraz po odpuście ku czci Matki Bożej Królowej Polski, rozpoczęliśmy rozbiórkę parkanu przy kaplicy. Niestety parkan był już w tak złym stanie że trzeba będzie wybudować nowy. Zostanie tylko wykorzystany fundament.

3 maja Przeżywaliśmy w Telatynie odpust ku czci Matki Bożej Królowej Polski. W tym roku sumę odpustową celebrował i homilię wygłosił Ks. Kan. Dr Michał Maciołek , Kanclerz Kurii Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

Te przepiękne palmy wykonane przez nasze parafianki, które pojawiły się w Niedzielę Palmowa w naszych świątyniach, są zapowiedzią radości wielkanocnej i kolorowej wiosny.

Po II Niedzieli Wielkopostnej przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej rekolekcje. Ze względu na Cronawirusa uczestniczyło w nich nieco mniej parafian. Rekolekcje poprowadził ks. Michał Kruk - wikariusz z Nabroża. W trakcie rekolekcji były specjalne nauki dla kandydatów do bierzmowania.

Decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ks. Andrzej Bastrzyk proboszcz parafii Żulice, został wyróżniony odznaką „Za opiekę nad zabytkami”. Wręczenie odznaki odbyło się w trakcie Uroczystości Wręczenia Nagrody „ Laur Konserwatorski 2020” w dniu 22 września 2020 r. w Sali Kolumnowej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Tegoroczne uroczystości dożynkowo-odpustowe przeżywaliśmy przy pięknej pogodzie z licznym udziałem parafian oraz gości. Sumę odpustową odprawił i Słowo Boże wygłosił Ks. Grzegorz Rebizant, wikariusz z Łaszczowa

Po długim oczekiwaniu udało się w tym roku na wakacjach postawić kapliczkę przy plebanii.

Ze względu na Koronawirusa w tym roku I Komunia Święta w naszej parafii, odbyła się w innym terminie niż zawsze. 21 czerwca, dwanaścioro dzieci po raz pierwszy w życiu przyjęło do serca Pana Jezusa.

Uroczysta msza na zakończenie Oktawy Bożego Ciała, jak zawsze zgromadziła dużo dzieci, aby otrzymać specjalne błogosławieństwo.

Pod koniec maja został odnowiony krzyż jubileuszowy, postawiony w 1966 r. na pamiątkę 1000 lecia chrztu Polski

W połowie maja zostały wyremontowane słupy w bramie głównej przy kościele parafialnym.

Tegoroczne uroczystości odpustowe w Telatynie, ku czci Matki Bożej Królowej Polski, przeżywaliśmy bardzo skromnie. Ze względu na epidemię korona wirusa ksiądz proboszcz sam odprawił sumę odpustową przy udziale kilkunastu wiernych.

Zaraz po Świętach Wielkanocnych rozpoczęły się prace przy naszym kościele parafialnym. Zgodnie z Programem Prac Porządkowania Terenu Cmentarza Kościelnego, został zniwelowany teren wokół świątyni i położony chodnik 2,5 m szeroki z betonowych płyt chodnikowych 50x50x7 o łącznej powierzchni 360 m2. Ponadto została wykonana także opaska wokół budynku kościoła i wyremontowano istniejące otwory wentylujące pomieszczenia kryptowe oraz zamocowano w nich żeliwne kratki wentylacyjne.

Przeżywanie tegorocznego Triduum Paschalnego i Wielkanocy, niestety zostało mocno ograniczone w wymiarze liturgicznym i wspólnotowym ze względu na epidemię koronawirusa, która dotknęła nas wszystkich. Były to bardzo smutne święta.

Z zachowaniem wszelkich zaleceń, które obowiązują nas ze względu na koronawirusa, udało się zrobić palmę do naszej świątyni. Jest ona pięknym znakiem zapowiadającym zbliżającą się Wielkanoc.

Z zachowaniem wszelkich zaleceń, które obowiązują nas ze względu na koronawirusa, udało się zrobić palmę do naszej świątyni. Jest ona pięknym znakiem zapowiadającym zbliżającą się Wielkanoc.

Wczesną wiosną zostały wycięte drzewa, które zagrażały naszej świątyni oraz kolidowały z budową chodnika wokół kościoła.

Tegoroczne rekolekcje wielkopostne , które odbyły się w naszej parafii w dniach 12-14 marca przeprowadził ks. Janusz Sokołowski, Proboszcz z Łukawca i trzeba dodać, że były one bardzo nietypowe ponieważ w ostatnim dniu rekolekcji wprowadzona zakaz zgromadzeń. W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w Polsce i w Europie można powiedzieć, że mamy do czynienia z epidemią. Dlatego władze państwowe i kościelne wprowadziły ograniczenia i zakazy dotyczące życia społecznego i religijnego w naszym kraju.

W Niedzielę Chrztu Pańskiego dzieci szkolne przestawiały po mszach świętych jasełka.

Tradycyjnie przed Świętami Bożego Narodzenia harcerze pod opieką druha, przywieźli do naszej parafii światełko z Betlejem, które otrzymali od harcerzy ze Słowacji.

Tegoroczne rekolekcje adwentowe poprowadził ks. dr Krzysztof Koprowski, proboszcz w Hucie Krzeszowskiej i egzorcysta.

W połowie listopada została wykonana kanalizacja deszczowa przy naszym kościele parafialnym.

W Niedzielę 29 września Mszą świętą w intencji poległych w 1939 roku rozpoczęły się uroczystości patriotyczne w Kościele filialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Telatynie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Tomaszowie Lubelskim pod batutą kapelmistrza mjra Bogdana Pałczyńskiego. Po Mszy świętej i wystąpieniu Wójta Gminy odbył się koncert pieśni patriotycznych i partyzanckich, przygotowany przez Orkiestrę Dętą Ochotniczej Straży Pożarnej. Na zakończenie uroczystości uczestnicy w towarzystwie orkiestry przeszli pod pomnik poświęcony poległym w 1939 roku, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

Tegoroczny odpust parafialny ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego miał miejsce 15 września. Sumę odpustową celebrował i Słowo Boże wygłosił Wikariusz biskupi ds. zakonnych, Oficjał Sądu Biskupiego, Ks. kan. dr Ryszard Mazurkiewicz

Prawie miesiąc trwało malowanie elewacji kościoła, które zakończyło się pod koniec sierpnia.

11 sierpnia w naszej świątyni parafialnej o godzinie 12:00 była celebrowana uroczysta suma dożynkowa. Tej mszy świętej przewodniczył proboszcz parafii Żulice ks. Andrzej Bastrzyk, a w koncelebrze byli Ks. Proboszcz z Rzeplina Grzegorz Hałas i Ks. Proboszcz z Nowosiółek Jerzy Rzeszowski. Tegoroczne święto dziękczynienia za plony, miało charakter gminno-parafialny.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to szczególny dzień dla małych dzieci, które w tym dniu otrzymują błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem a na drogę do domu coś słodkiego.

W przepięknej procesji z udziałem wiernych wędrowaliśmy do czterech ołtarzy by uwielbiać Boga za Jego obecność w Najświętszym Sakramencie

W przepięknej procesji z udziałem parafian wędrowaliśmy do czterech ołtarzy by dziękować Bogu za Jego obecność w Eucharystii.

Tradycyjnie po I Komunii dzieci pojechały na pielgrzymkę dziękczynną do Św. Antoniego w Radecznicy. Odwiedziliśmy także piękny Zwierzyniec.

Na początku czerwca został pomalowany dach na kaplicy w Telatynie oraz rynny na plebanii.

Tradycyjnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego nasza parafia przeżywała radość Pierwszej Komunii Świętej.

25 maja 2019r. nasza parafia przeżywała wizytację kanoniczną, którą przeprowadził J.E. Ks. Bp. Mariusz Leszczyński. W czasie wizytacji ksiądz biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży.

Na początku maja 2019r. z inicjatywy parafian została odnowiona kapliczka św. Anny i krzyż na krzyżówce w Telatynie.

Na początku maja 2019 r. z inicjatywy parafian została odnowiona kapliczka św. Anny i krzyż na krzyżówce w Telatynie.

Na początku maja 2019 r. z inicjatywy parafian została odnowiona kapliczka św. Anny i krzyż na krzyżówce w Telatynie.

Na początku maja 2019 r. z inicjatywy parafian została odnowiona kapliczka św. Anny i krzyż na krzyżówce w Telatynie.

Tegorocznym sumistą na odpuście ku czci Matki Bożej Królowej Polski był ks. Jerzy Rzeszowski - proboszcz z Nowosiółek.

Wielkoczwartkowe czuwanie młodzieży przy ciemnicy, prowadzone przez kandydatów do bierzmowania oraz wielkosobotnie czuwanie przy Grobie Chrystusa prowadzone przez scholę parafialną.

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu przeżywaliśmy w naszej Parafii Rekolekcje Wielkopostne, które w tym roku poprowadził Ks. Andrzej Łuszcz Proboszcz z Buśna, Dyrektor Dzieł Misyjnych w Diecezji Zamojsko – Lubaczowskiej, pochodzący z Posadowa.

3 marca, zaraz po tłustym czwartku na zakończenie karnawału w świetlicy w Telatynie odbyło się spotkanie formacyjne dla kandydatów do bierzmowania przy pączku, które zakończyło się dyskoteką.

29 stycznia 2019r. w Telatynie odbył się I Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek, który został zorganizowany przez Gminę Telatyn pod Honorowym Patronatem Posła na Sejm RP Tomasza Zielińskiego. W przygotowanie uroczystości włączyły się także Koła Gospodyń Wiejskich działające na terenie Gminy Telatyn, które dla wszystkich uczestników przygotowały słodki poczęstunek. W konkursie wzięło udział bardzo dużo uczestników; od przedszkolaków aż po seniorów. Wykonawcy zaprezentowali bardzo różnorodny repertuar, począwszy od tradycyjnych kolęd, aż po współczesne bożonarodzeniowe pastorałki. Wśród wielu wykonawców na scenie zaprezentowała się również parafialna schola Gaudium.

Tradycyjnie w Okresie Bożego Narodzenia w naszej parafii są przedstawiane jasełka. W tym roku podziwialiśmy występy młodych artystów w Uroczystość Trzech Króli.

Tradycyjnie po I Niedzieli Adwentu w naszej parafii przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. W tym roku poprowadził je ks. Stanisław Kiciński, proboszcz ze Żniatyna.

W połowie listopada przy kościele parafialnym zostały usunięte dwa drzewa, które zagrażały bezpieczeństwu wiernych a następnie ojcowie dzieci przygotowujących się do bierzmowania usunęli pniaki i zrobili porządki przy kościele.

Obchodzone 11 listopada Święto Niepodległości w tym roku miało szczególnie uroczysty charakter, ponieważ mija sto lat, od kiedy Polska odzyskała swoją niepodległość. Mszą świętą odprawioną w Telatynie rozpoczęliśmy obchody uroczystości, a po niej wszyscy udali się do szkoły na część artystyczną przygotowaną przez młodzież szkolną.

28 października 2018r. z okazji Tygodnia Misyjnego, gościliśmy w naszej parafii s. Dawidę Wyszkowską z Lublina, Misjonarkę św. Rodziny, która pięć lat temu odwiedziła placówki misyjne swojego zgromadzenia w Kenii i Zambii.

Rok 2018 jest obchodzony w Kościele w Polsce jako Rok Świętego Stanisława Kostki. O tym wyborze zdecydowała zarówno 450. rocznica jego śmierci, jak i program duszpasterski Kościoła w Polsce. Ponad to ważnym motywem ogłoszenia roku 2018 Rokiem Świętego Stanisława Kostki jest także zwołany na październik w Rzymie Synod Biskupów, poświęcony młodzieży i rozeznawaniu powołania. Z tej okazji w naszej parafii w niedzielne popołudnie, 21 września odbył się wieczór chwały ku czci św. Stanisława Kostki.

16 września przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej doroczną uroczystość odpustowo-dożynkową. Tegorocznym sumistą był ks. Mariusz Konopka pracujący w Łaszczowie.

Osuszanie i izolacja pionowa fundamentów kościoła parafialnego, zamyka prace konserwatorskie, i remontowo budowlane naszej świątyni. Zostały one zakończone tuż przed dożynkami parafialnymi.

W czerwcu zaczął się ostatni etap prac konserwatorskich przy naszym kościele parafialnym. Zostały wzmocnione i zabezpieczone ściany kościoła na których pojawiły się pęknięcia.

Pod koniec czerwca zostało zrobione odwodnienie kaplicy w Telatynie.

„Z Tobą przez życie” - pod tym hasłem w Mirczu odbył się 17 czerwca w niedzielę Młodzieżowy Festiwal Piosenki Religijnej. Zorganizowała go Mała Schola BOSCO, parafia pw. Zmartwychwstania Pańskiego w Mirczu oraz 9 Mirecka Drużyna Harcerska „Tajemnica”, przy współpracy z Gminą Mircze oraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mirczu, a patronatem medialnym objęło wydarzenie Katolickie Radio Zamość. Konkurs miał charakter otwarty dla wszystkich chętnych z całego kraju. Do udziału w nim zaproszone były dziecięce i młodzieżowe zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne oraz soliści dziecięcy i młodzieżowi do 20 roku życia. Każdy uczestnik wykonał dwa utwory o tematyce religijnej. Do udziału w festiwalu zgłosiło się szesnastu uczestników. W kategorii zespół młodzieżowy pierwsze miejsce zajęła nasza schola Gaudium. Także Laur Publiczności przyznano scholi Gaudium. Gwiazdą Młodzieżowego Festiwalu Piosenki Religijnej „Z Tobą przez życie” była Monika Kuszyńska.

9 czerwca dzieci komunijne pojechały na pielgrzymkę do Radecznicy.

Tradycyjnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii była Pierwsza Komunia Święta.

Tegoroczny odpust w Telatynie ku czci Matki Bożej Królowej Polski udał się znakomicie, pogoda i ludzie dopisali. Mszę świętą celebrował i Słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Krzaczek z Lublina. Duszpasterz Młodzieży - Dyrektor Szkoły Ewangelizacji w Diec. Lubelskiej

15 kwietnia gościliśmy w naszej parafii pana Mariusz Mądrzaka, który swoim śpiewem dał piękne świadectwo swojej wiary.

Zaraz po Wielkanocy została w naszym dekanacie przeprowadzona akcja: „Makulatura na Studnie” jako pomoc mieszkańcom Afryki w uzyskaniu dostępu do czystej wody. Do tej akcji włączyła się także i nasza parafia.

Wielkanocne klimaty

W połowie marca w cyklu audycji "Szkoły z wartościami", które są nadawane w Katolickim Radio Zamość, mogliśmy usłyszeć uczennice Szkoły Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie. W przygotowanej audycji dzieci przedstawiły historię szkoły, związki Kardynała Wyszyńskiego z regionem, przypomniały moment nadania imienia placówce oraz przybliżały nauczanie swojego patrona. W audycji usłyszeliśmy także scholę "Gaudium". Link do audycji: http://www.radiozamosc.pl/wiadomosci/6252,szkoly-z-wartosciami

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu, nasza parafia przeżywała czas rekolekcji. Tegorocznym rekolekcjonistą był Ks. Kanonik Stanisław Duma ,Dziekan i Proboszcz z Piask.

Dzisiejszym koncertem w kościele parafialnym w Żulicach, uczniów z Ogniska Muzycznego w Telatynie, które prowadzi Pan Roman Malinowski, zamykamy czas kolędowania.

21 stycznia gościliśmy w naszej parafii chór parafialny NOSTER z Goraja, który pod batutą pani Diany Adamskiej dał przepiękny koncert kolęd.

Jasełka w wykonaniu najmłodszych parafian.

W Uroczystość Objawienia Pańskiego ministranci i schola miała opłatek. To okazja do wspólnego kolędowania.

Na początku grudnia zostały wymienione okna w kaplicy w Telatynie. Nowe okna są dębowe z szybą zespoloną, ponadto szyby w zakrystii i salce są antywłamaniowe.

Tegoroczne Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii poprowadził Ks. Roman Knyś, proboszcz w Kaniach z diecezji lubelskiej.

20 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym naszej diecezji rozpoczęły się obchody Triduum Caecilianum, aby uczcić św. Cecylię, patronkę muzyki kościelnej. Wśród wykonawców pieśni religijnych znalazła się też i nasza schola Gaudium.

15 października 2017r. nasza parafia przeżywała Niedzielę Radiową. Tego dnia gościliśmy w naszej wspólnocie Katolickie Radio Zamość, które o godz. 12 transmitowało Mszę Świętą z kościoła parafialnego w Żulicach oraz rozmowę z księdzem proboszczem i przedstawicielami parafii. Słowo Boże tego dnia głosił ks. Krystian Bordzań, Dyrektor Katolickiego Radia Zamość.

W sobotę 7 października o godz. 14 w całej Polsce odmawiano cztery części różańca, w ramach projektu Różaniec do Granic. Różaniec do Granic to projekt Fundacji „Solo Dios Basta”, którego głównym założeniem było otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. W święto Matki Bożej Różańcowej, które przypada 7 października, i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich na całej długości granicy kraju modlono się „o ratunek dla swojej Ojczyzny i całego świata". W tym projekcie uczestniczyli także nasi parafianie w kościele stacyjnym w Dołhobyczowie, w którym była sprawowana Eucharystia, a później modlili się na granicy.

W pierwszym tygodniu października zostało wykonane docieplenie strychu na plebanii.

Tuż przed odpustem parafialnym, wróciły ze stolarni po renowacji, główne drzwi do kościoła w Żulicach. Służą nam od 1965 r.

17 września przeżywaliśmy w naszej wspólnocie parafialnej odpust ku Czci Podwyższenia Krzyża Świętego oraz dożynki parafialne. Uroczystościom tym przewodniczył ks. Kanonik Jerzy Tworek, Proboszcz i Dziekan z Tarnogrodu.

14 września w Święto Podwyższenia Krzyża Świętego w naszej parafii rozpoczęła się peregrynacja Krzyża. Jest to kontynuacja i dopełnienie nawiedzenia Krzyża wielkopiątkowego św. JP II, które przeżywaliśmy w czerwcu tego roku w parafii. Teraz znak Krzyża Świętego nawiedzi każdą rodzinę.

W ramach obchodów Jubileuszu 25-lecia Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej poszczególne dekanaty pielgrzymują do katedry zamojskiej, aby tam w I soboty miesiąca na „wieczerniku maryjnym” zawierzać Matce Bożej Odwachowskiej wszystkie sprawy dotyczące diecezji, księży biskupów, kapłanów, duszpasterzy i wiernych Kościoła zamojsko-lubaczowskiego. W sierpniu do katedry zamojskiej na czuwanie przybył nasz dekanat.

Pod koniec czerwca dzieci pierwszokomunijne pojechały do Św. Antoniego w Radecznicy, do Zwierzyńca nad wodę i do Górecka Kościelnego.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to dzień gdy święcimy wianuszki i błogosławimy dzieci najświętszym sakramentem.

W Oktawie Bożego Ciała w przy okazji poświęcenia pól, podczas Mszy Świętej sprawowanej na Kolonii Telatyn II został poświęcony nowy krzyż, który postawiono na miejscu starego.

We czwartek 8 czerwca, rozpoczęło się w naszej parafii nawiedzenie krzyża wielkopiątkowego św. Jana Pawła II, który peregrynuje po naszej diecezji z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia naszej diecezji. Z tej okazji przybył do naszej parafii JE Ks. Bp prof. dr hab. Jan Śrutwa, który przewodniczył tym uroczystościom. O godzinie 17 rozpoczęła się uroczysta msza święta podczas której, Ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania naszej młodzieży oraz poświęcił odnowione ołtarze. Ponadto tego dnia swój jubileusz święceń kapłańskich wraz z kolegami przeżywał ksiądz proboszcz naszej parafii, który 8 czerwca 1996 w katedrze zamojskiej z rąk bp Jana Śrutwy otrzymał święcenia kapłańskie. Po Apelu Jasnogórskim, który prowadziła młodzież bierzmowana o godzinie 22 była odprawiona Pasterka Powołaniowa. Przewodniczył jej Ks. proboszcz ze Żniatyna, były i jak na razie jedyny wikariusz parafii Żulice. Następnego dnia po Drodze Krzyżowej i Mszy Świętej oraz po czuwaniu, krzyż wielkopiątkowy został przewieziony do kościoła w Telatynie. Tam o godzinie 15 została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia i odprawiona Msza Święta, po której krzyż wielkopiątkowy odjechał do następnej parafii. Na czas uroczystości nawiedzenia do parafii zostały sprowadzone relikwie świętego Jana Pawła II, które podczas mszy świętych były podane do ucałowania wiernym.

Tradycyjnie rodzice dzieci, które mają przystąpić do I Komunii Świętej, przygotowywali świątynię i otoczenie do tej uroczystości. Głównym zadaniem jakiego się podjęli w tym roku było odnowienie bramy.

W Święto Matki Kościoła, rozpoczęliśmy w naszej parafii rekolekcje przygotowujące nas do nawiedzenia krzyża wielkopiątkowego św. Jana Pawła II, który peregrynuje po naszej diecezji z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia naszej diecezji. Rekolekcje te poprowadził Ks. dr Krzysztof Śniosek – proboszcz z Majdanu Sopockiego.

Po półrocznym pobycie w pracowni restauratorskiej i renowacji na początku czerwca wrócił do kościoła parafialnego ołtarz główny, który został gruntownie odnowiony. Został on ujednolicony kolorystycznie, położono nowe złocenia, wykonano nową aranżacje ołtarza dodając w zwieńczeniu ołtarza gołębicę Ducha Świętego w glorii, a tabernakulum zostało przyozdobione tronem.

Od stycznia tego roku ołtarz główny z Żulic jest w pracowni konserwatorskiej w Leżajsku.

04.06.2017- Uroczystość Zesłania Ducha Świętego to tradycyjnie dzień I Komunii Świętej w naszej parafii.

Pod koniec maja wróciły z renowacji lichtarze, które odzyskały swój dawny blask i znów wyglądają jak nowe.

W kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Łukawcu, 7 maja odbył się przegląd pieśni maryjnej pod hasłem: „ Z pieśnią na ustach do serca Matki”. W tym roku w tym przeglądzie wzięła udział także nasza Schola Gaudium.

15 maja na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim miało miejsce Sympozjum z okazji 100-lecia objawień fatimskich. Na to sympozjum została zaproszona nasza schola z koncertem Maryjnym.

Tegorocznym sumistą i kaznodzieją był Ks. Krzysztof Antczak – proboszcz z Grodysławic.

Po Wielkanocy wrócił z renowacji do kościoła parafialnego krzyż.

Święte Triduum Paschalne to czas szczególnej modlitwy i towarzyszenia Jezusowi w ostatnich chwilach Jego ziemskiej pielgrzymki. W Wielki Czwartek, Wielki Piątek i w Wielką Sobotę gromadziliśmy się w naszej świątyni wieczorem po liturgii aby czuwać przy Chrystusie.

W obu naszych świątyniach na Niedzielę Palmową pojawiły się śliczne palmy wielkanocne, które będą przyozdabiać nasze świątynie przez cały okres wielkanocny

27 marca z pracowni artystycznej w Grodzisku wróciło do parafii po renowacji tabernakulum i kielich.

Każdego 28 dnia miesiąca jest celebrowana Msza Święta w Kościele św. Katarzyny w Zamościu dla szkół noszących imię Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. W marcu tego roku nasza szkoła z Telatyna obstawiała liturgię na tej Mszy Świętej i przygotowała krótki koncert poświęcony pamięci swojego patrona Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Po skończonej Eucharystii była agapa przygotowana przez Fundację "Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego"

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu rozpoczęliśmy w naszej parafii rekolekcje wielkopostne. Tegorocznym rekolekcjonistą był Ks. dr Jan Miczyński, wykładowca KUL na Katedrze Historii Duchowości. Jest on także misjonarzem miłosierdzia w archidiecezji lubelskiej.

Tego roku wczesną zimą zaraz po pierwszym śniegu i przymrozkach zostały podcięte świerki przy kaplicy w Telatynie.

Tradycyjnie po I Niedzieli Adwentu w naszej Parafii przeżywaliśmy rekolekcje adwentowe. W tym roku poprowadził je Ks. Kan. dr hab. Krzysztof Grzesiak, Dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie, który swoim słowem mówionym i śpiewanym głosił Słowo Boże. Oprócz nauk dla wszystkich parafian były też osobne spotkania z młodzieżą przygotowującą się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Ostatni dzień rekolekcji zbiegł się z dniem imienin księdza proboszcza.

25 października w ramach kolejnego Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej w Młodzieżowym Domu Kultury w Zamościu odbył się Konkurs Piosenki Religijnej - Moja wiara, moja miłość. Wśród sporej liczby uczestników znalazła się także nasza schola parafialna Gaudium, która pod opieką księdza proboszcza po raz drugi wzięła udział w tym konkursie. W tym roku na konkursie dziewczęta zaśpiewały piosenkę pod tytułem: Śpiewajmy mu, dziękujmy mu, i tą piosenką po raz drugi z rzędu wyśpiewały sobie pierwsze miejsce.

Tradycyjnie w Niedzielę po liturgicznym Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego w naszej parafii przeżywaliśmy uroczystości odpustowo – dożynkowe. Tegorocznym sumistą był nowy proboszcz z Łaszczowa Ks. Krzysztof Świta.

Tuż przed odpustem parafialnym powróciły do kościoła ołtarze boczne z pracowni konserwatorskiej Adama Pragłowskiego. Ołtarz boczny lewy z obrazem Serca Jezusowego, został gruntownie odnowiony i ma zrobione nowe antepedium. Na jego wzór został wykonany drugi nowy ołtarz boczny, w którym jest obraz Serca Maryi. Oba obrazy namalował Czesław Kołysko.

10 czerwca przeżywaliśmy w naszej Parafii Uroczystości Jubileuszowe 100-lecia Szkoły Podstawowej w Telatynie połączone z 5 rocznicą nadania tej szkole imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystej mszy świętej przewodniczył J. E. Ks. Biskup Mariusz Leszczyński. A w szkole poświęcił on również tablicę upamiętniającą to wydarzenie. Na te uroczystość przybyło wielu zaproszonych gości, delegacje i absolwentów tej szkoły oraz Poczty Sztandarowe z zaproszonych szkół im. Kard. Stefana Wyszyńskiego.

W niedzielę 12 czerwca, swój jubileusz 20-lecia kapłaństwa świętował Proboszcz Parafii Żulice, Ks. Andrzej Bastrzyk. O godzinie 12 była celebrowana msza święta dziękczynna za dar kapłaństwa. Swą radość z przeżywanego jubileuszu wyraziły liczne delegacje parafialne.

Zakończenie Oktawy Bożego Ciała to dzień w którym święcimy wianuszki i prosimy Chrystusa o szczególne błogosławieństwo dla małych dzieci.

Tradycyjnie w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego w naszej parafii przeżywaliśmy Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej.

Sumę odpustową w Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski celebrował i Słowo Boże głosił ks. Paweł Głowik- wikariusz z Dołhobyczowa.

Pod koniec kwietnia odbyło się kolejne spotkanie dla młodzieży z Dekanatu przed ŚDM. Tym razem miało ono miejsce w Nabrożu. Nabożeństwo Liturgii Słowa było połączone z adoracją Najświętszego Sakramentu i ucałowaniem relikwii Św. Jana Pawła II. O oprawę muzyczną tego spotkanie poproszono scholę z Żulic.

Po pięciu latach użytkowania, w kwietniu tego roku, nadszedł czas na strojenie i konserwację organów.

Tegoroczna dekoracja wielkanocna była uboższa niż w minionych latach a to dlatego że boczne ołtarze z kościoła parafialnego znajdują się w pracowni konserwatorskiej.

Od kilku lat mamy piękną tradycję robienia Palm Wielkanocnych do świątyń w naszej parafii. I w tym roku także pojawiły się piękne Palmy w naszych kościołach na Niedzielę Palmową.

W marcu 2016 zostało wykonane ogrzewanie elektryczne w kaplicy w Telatynie. Zamontowano 13 promienników podczerwieni i mają one sterowanie ręczne oraz automatyczne a łączna moc tych grzejników wynosi 23kW.

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu w naszej parafii przeżywaliśmy Rekolekcje. W tym roku poprowadził je ks. Tomasz Źwiernik – Kapelan Zakładu Karnego w Zamościu.

Aby tradycji stało się zadość, jak co roku w styczniu w naszej parafii odbyły się jasełka. Tym razem przedstawienie odegrali gimnazjaliści.

Na początku grudnia zostały wymienione okna w kościele. Nowe okna są wykonane z dębu z zespolona szybą.

W I Niedzielę Adwentu w naszej Parafii rozpoczęła się Renowacja Misji Świętych, które poprowadził o. Jerzy Krupa – Redemptorysta.

24 października w naszej parafii miało miejsce kolejne spotkanie formacyjne dla młodzieży z dekanatu, przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży, które będziemy przeżywać w Krakowie w lipcu 2016r.

3 – 4 października odbył się w Krasnobrodzie I Diecezjalny Kongres Różańcowy na który udały się członkinie Kół Różańcowych z naszej Parafii.

20.09.2015r. w Niedziele po liturgicznym Święcie Podwyższenia Krzyża Świętego, nasza parafia przeżywała swoją uroczystość odpustową połączoną z dożynkami. Tegorocznym sumistą i kaznodzieją był ks. dr hab. Krzysztof Grzesiak, wykładowca KUL w instytucie kulturoznawstwa i dyrektor Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego w Lublinie.

08 czerwca gościliśmy w kościele parafialnym księży kolegów ks. Edwarda Proca, którzy obchodzili swój jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich. Przeżywając swój Rubinowy jubileusz księża jubilaci przyjechali do swojego kolegi, który spoczywa na naszym cmentarzu w Żulicach.

Tradycyjnie w naszej parafii w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego odbyła się Pierwsza Komunia Święta.

13 maja w Łaszczowie odbyło się dekanalne spotkanie młodych w związku z peregrynacją symboli Światowych Dni Młodzieży po naszej diecezji. Oprawę muzyczną liturgii przygotowała schola z naszej parafii.

9 maja 2015r w Parafii Żulice Ks. Bp Mariusz Leszczyński udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży gimnazjalnej z kl II i III.

Na początku maja ojcowie młodzieży gimnazjalnej, która w tym roku ma przystąpić do bierzmowania usunęli pniaki po wyciętych drzewach.

05 maja 2015r. w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży i 1050-lecia chrztu Polski, które będziemy obchodzić w 2016r w kościele parafialnym w Żulicach przeżywaliśmy adoracje przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Czuwanie rozpoczęło się o godzinie 16 i trwało do godziny 18. Zakończyło się nabożeństwem majowym i Eucharystią.

Przy pięknej pogodzie i zaangażowaniu wiernych razem z przybyłymi gośćmi, 3 maja przeżywaliśmy uroczystość odpustową w Telatynie ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Mszę Świętą celebrował i kazanie wygłosił o. Honorat Ćwikła- bernardyn pracujący w Hrubieszowie, który był swego czasu na misjach w Tajlandii.

W kwietniu zostały wycięte dwa drzewa przy kościele parafilanym-brzoza i kasztanowiec, które ze względu na zły stan zagrazały ludziom i otoczeniu.

  Wypadek
25 lutego miało miejsce nieprzyjemne zdarzenie. Kierowca pojazu stracił panowanie nad samochadem i uderzył w parkam kościelny. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

25 kwietnia młodzież kl II i III z gimnazjum, która w tym roku ma przystąpić do bierzmowania pomalowała ogrodzenie wokół kaplicy w Telatynie.

1 kwietnia 1944r. nacjonaliści ukraińscy dokonali mordu mieszkańców Poturzyna i okolicznych wsi mordując ponad 200 osób. Co roku w intencji pomordowanych jest sprawowana msza święta, którą zamawiają kombatanci. W tym roku wypada 71 rocznica tej tragedii. Msza Święta została odprawiona 12 kwietnia w Żulicach. Niestety ze względu na podeszły wiek naszych kombatantów nie byli oni obecni w kościele ale harcerze z 19 DSH Modrzewie im. 12 Pułku Ułanów Podolskich w Telatynie godnie ich reprezentowali. Tego dnia uroczystości ku czci pomordowanych były też obchodzone w Poturzynie.

Te największe i najważniejsze święta dla chrześcijan są zawsze obchodzone uroczyście. Całe Triduum Paschalne prowadzi nas do Zmartwychwstania Pańskiego. Każdego dnia gromadziliśmy się w naszej świątyni na modlitwach, nabożeństwie oraz czuwaniu. Trzymanie warty przy grobie, śpiew Gorzkich Żali, Różaniec, udział w Liturgii o raz czuwanie przy Grobie Chrystusa są wyrazem naszej wiary w Jego Zmartwychwstanie.

Przed Świętami Wielkanocnymi został zakupiony do kaplicy w Telatynie nowy komplet obrusów ołtarzowych i chodnik.

Na Święta Wielkanocne został odnowiony świecznik pod paschał, który teraz zabłysnął swoim dawnym blaskiem.

Po raz kolejny w Niedzielę Palmową w naszych świątyniach stanęły przepiękne Palmy Wielkanocne i Pisanki, które swoją urodą ubogaciły wystrój kościoła.

Po rekolekcjach wielkopostnych w naszym kościele parafialnym zostały wymienione na nowe ramy w obrazach. Są one wykonane z drzewa lipowego z zachowaniem dotychczasowych kolorów i wzorów.

Tegoroczne Rekolekcje w Wielkim Poście w naszej Parafii poprowadził ks. Bogdan Jaworowski - Proboszcz z Wożuczyna. Wśród nauk rekolekcyjnych wygłoszonych do wszystkich wiernych była także osobna nauka dla kandydatów do bierzmowania połączna z inscenizacją.

Tradycyjnie w Okresie Bożego Narodzenia odbyło sie spotkanie opłatkowe dla ministrantów i scholi. Jest to czas by wspólnie pokolędować i czas na wspólną zabawę.

18 grudnia 2014 w naszej wspólnocie parafialnej miał miejsce dzień spowiedzi adwentowej, który poprowadził ks. Adam Sobczak - Dyrektor Caritas naszej diecezji.

Od 16 do 21 listopada nasza Parafia przeżywała Misje Święte, które prowadzili o. Jerzy Krupa oraz o. Jan Główczyk ze zgromadzenia ojców Redemptorystów.

25 października 2014r. w naszym kościele parafialnym odbyło się spotkanie formacyjne dla młodzieży z całego dekanatu, w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w 2016r. Spotkanie to było połączone z nabożeństwem różańcowym, które prowadziła młodzież a oprawę muzyczną zapewniła nasza Schola.

W tym roku Uroczystościom Dożynkowo-odpustowym w naszej parafii, które przeżywaliśmy 14 września, przewodniczył ks. kan. Jerzy Kołtun, Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju. Starostami dożynek byli Pani Agnieszka Dobrowolska i Pan Marek Międlarz z Żulic. Po Mszy Świętej, gospodynie częstowały wszystkich przybyłych gości wypiekami, które przygotowały na tę uroczystość.

13 września odbył się Diecezjalny Zjazd LSO w Krasnobrodzie. W tym roku podczas spotkania u Pani Roztocza, kilkudziesięciu ministrantów z diecezji otrzymało z rąk ks. Bp Mariana Rojka albę lektora. Pośród tej grupy było 6 naszych ministrantów.

W połowie lipca zakończyliśmy remont kościoła w Telatynie. Został on pomalowany wewnatrz oraz została wycyklinowana i trzykrotnie polakierowana podłoga.

Na początku lipca do kościoła parafialnego zostały zakupione we Lwowie dwa żyrandole. Duży o średnicy 130 cm, wysoki 220cm i na 42 żarówki oraz mały na 18 żarówek.

22 czerwca w Mirczu odbył się III Młodzieżowy Festiwal Piosenki Religijnej „ Z Tobą przez życie”. Wśród wielu wykonawców znalazła się i Schola z Żulic, która zajęła I miejsce w kategorii Zespół Dziecięcy. Dodatkową atrakcją tego festiwalu była osoba konferansjera, którym był pan Marcin Krawczyk, aktor z Tomaszowa Lubelskiego, który kilka lat swego dzieciństwa spędził w Żulicach.

14 czerwca z naszej Parafii, autokarem wyruszyła grupa pielgrzymów do Radecznicy do Sanktuarium Św. Antoniego - jedynego udokumentowanego miejsca objawien tego świętego a następnie do Momot, małej Parafii w lasach janowskich aby zobaczyć dzieło życia ks. Pinciurka, czyli kościółek ozdobiony własnoręcznie wykonanymi rzeźbami.

31 maja schola i ministranci nawiedzili sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy.

25 maja 2014r. w Dutrowie po mszy świętej odprawionej w nowej remizie w intencji mieszkańców został poświęcony przydrożny krzyż postawiony na miejscu starego walącego się krzyża. Został on postawiony w duchu wdzięczności za dar kanonizacji Jana Pawła II.

Uroczystość Matki Bożej Królowej Polski zgromadziła nas na corocznej uroczystości odpustowej w Telatynie. W tym roku Sumę Odpustową i Słowo Boże głosił ks. Adam Czupich - Proboszcz z Grodysławic. Mimo chłodu i niepewnej pogody uroczystości odpustowe odbyły się jak zawsze z licznym udziałem czcicieli Maryii.

27 kwietnia 2014r. w Drugą Niedzielę Wielkanocną czyli Niedzielę Bożego Miłosierdzia, Ojciec Święty Franciszek kanonizował dwóch Papieży XX wieku- Jana XXIII i Jana Pawła II. W wigilię tego wydarzenia w naszej parafii miało miejsce czuwanie modlitewne, które rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim a zakończyło o 21:37 a więc w godzinę odejścia do domu Ojca JP II. Natomiast w dniu kanonizacji wieczorem odbył się Wieczór Chwały. Rozpoczął się on od poświęcenia obrazu św. Jana Pawła II, który został zakupiony do naszej świątyni. A następnie Schola parafialna swym śpiewem chwaliła Pana Boga do Apelu Jasnogórskiego za te radosne wydarzenia z Watykanu. Aby jeszcze w inny sposób wyrazić naszą radość na zakończenie spotkania zostały wypuszczone w powietrze lampiony szczęścia. Te 27 lampionów, które poleciały w górę symbolizowało lata pontyfikatu św. Jana Pawła II.

Czuwanie przy Grobie Pana Jezusa.

Na Święta Wielkanocne został oddany do użytku wiernych przy kaplicy w Telatynie parking o powierzchni 166m2.

Tegoroczna Niedziela Palmowa w naszej parafii była wyjątkowa. Koła gospodyń przygotowały na ten dzień przepiękne palmy wielkanocne. Będą one przyozdabiały nasze świątynie swą wielkością i urodą.

Tradycyjnie po II Niedzieli Wielkiego Postu w naszej wspólnocie parafialnej przeżywaliśmy rekolekcje wielkopostne. W tym roku poprowadził je ks. Dariusz Bajwoluk – wikariusz Parafii Mokrelipie. Czynny udział w rekolekcjach brała także schola parafialna. Zakończenie rekolekcji wypadło w tym roku w Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP.

W tym roku w naszej Parafii kolędowały też przedszkolaki pod opieką Pani Alicji Wiśniewskiej.

Na początku 2014 roku spotkała nas miła niespodzianka. Poczta Polska wydała znaczek pocztowy z naszym kościołem parafialnym.

Tradycyjnie w Okresie Bożego Narodzenia w naszych kościołach są przedstawiane Jasełka. Młodzież z Gimnazjum w Telatynie także i w tym roku pod opieką Pani Katechetki przygotowała taki spektakl.

Tradycyjnie w Święto Trzech Króli w naszej parafii miało miejsce spotkanie opłatkowe dla ministrantów i scholi. Oprócz składania sobie życzeń, delikatnego poczęstunku owocami i ciastem oraz wspólnego kolędowania był też czas na występy solowe i zabawę.

Tradycyjnie po I Niedzieli Adwentu w naszej Parafii przeżywaliśmy rekolekcje. W tym roku poprowadził je Ksiądz Marek Tworek, Proboszcz z Chmielka. Ks. Marek nie tylko słowem mówionym ale i śpiewanym dawał świadectwo o Chrystusie. W liturgię adwentowych rekolekcji była także zaangażowana nasza schola parafialna.

17 listopada 2013r. w naszej parafii przeżywaliśmy Niedzielę Powołaniową. Gościliśmy wśród nas zespół muzyczny WSD naszej diecezji i ks. diakona, którzy przyjechali do nas razem z Dyrektorem WSD księdzem Adamem Sobczakiem aby dać świadectwo o powołaniu i śpiewem dziękować Bogu za dar powołania i za ludzi, którzy swoją modlitwą i ofiarami wspierają WSD. Do wspólnego śpiewania przyłączył się także ks. proboszcz, który będąc w seminarium też śpiewał w zespole.

Tradycyjnie jesienią jest rozgrywany Diecezjalny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza. W tym roku ministranci z naszej parafii wzięli udział w rozgrywkach na szczeblu Dekanalnym w trzech kategoriach. kl. III-IV, kl. V-VI oraz gimnazjum. Gimnazjum zajęło II miejsce, kl. V-VI trzecie miejsce, a kl. III-IV też drugie miejsce.

1 Listopada 2013r. na Uroczystość Wszystkich Świętych wyremontowana świątynia została oddana do użytku wiernych. Z renowacji powróciły kinkiety i wieczna lampka oraz zamontowano nowy system nagłośnienia.

15 października, po trzech miesiącach od rozpoczęcia prac remontowych naszej świątyni, rozpoczęto układanie kamienia. Posadzka jest układana w karo z kamienia 30cm x 30cm x 2 cm Bolechowice (ciemny) i Morawica (jasny). Do ułożenia całej posadzki zużyto 893 szt. Bolechowic oraz 897 szt. Morawicy. W sumie położono 1790 płytek. W pasie procesyjnym ułożono 144 szt. Bolechowic i tyleż samo Morawicy. Łączna waga położonego kamienia to ponad 11 ton.

W kościele zostało zastosowane elektryczne ogrzewanie podłogowe. Moc grzewcza podłogi to 23kW. Aby otrzymać taką moc ułożono 1258mb. kabla grzejnego.

Wnętrze świątyni jest pomalowane na biało, natomiast kolumny i filary oraz gzyms na piaskowo. Po lewej stronie w ścianie umieszczono cegłę z symbolem budowniczego świątyni i właściciela Żulic Wincentego Makomaskiego. W związku z innym układem ołtarzy bocznych w kościele zostały zamalowane postacie świętych Ewangelistów oraz Piotra i Pawła.

Aby wzmocnić popękaną konstrukcję murów zastosowano zszywanie prętami HeliBar.

Zanim została położona druga wylewka, na całej powierzchni kościoła została położna izolacja ze steropianu o grubości 10cm. A nad kryptą wykonano dodatkowo zbrojenie wzmacniające jego strop.

Na warstwę ubitego piasku została położona 10cm warstwa betonu B-10

Kolejnym etapem remontu było wiercenie otworów aby dokonać iniekcji krystalicznej celem zrobienia izolacji poziomej. Otwory były wiercone na głębokość 60 cm od wewnątrz i z zewnątrz kościoła w odstępach co 12cm. W sumie wewnątrz świątyni wykonano 600 otworów a na zewnątrz 800 – łącznie z filarami. Metoda iniekcji krystalicznej jest metodą osuszania opartą na oryginalnej koncepcji autora, polegającej na wykorzystaniu tak zwanej „mokrej ścieżki”. Blokadę przeciwwilgociową uzyskuje się praktycznie w czasie 7 dni. Uszczelniające działanie środka według wynalazku polega na tym, że jeden ze składników mieszaniny – aktywizator krzemianowy, penetruje w promieniu 7-8 cm od środka otworu iniekcyjnego w murze metodą dyfuzji, a następnie jony wapniowe, pochodzące ze specyficznej dysocjacji portlantydu (minerału będącego składnikiem cementu portlandzkiego) powodują wytrącenie w kapilarach nierozpuszczalnego w wodzie związku najprawdopodobniej typu polikrzemianu wapniowego

Po tygodniu, kiedy fundamenty przeschły ekipa murarzy zaciągnęła je wodoodpornym tynkiem K-2 Dickbeschichtung.

Ze świątyni wywieziono kilkanaście przyczep gruzu a następnie zostały odkopane fundamenty na głębokość 1 m. Przy okazji remontów zostały też wysprzątane krypty Makomaskich.

17 lipca 2013 rozpoczęliśmy w kościele parafialnym remont. Prace remontowe rozpoczęliśmy od wyniesienia całego wyposażenie świątyni oraz zerwania podłogi.

W XXIV Niedzielę Zwykłą -15 września, przeżywaliśmy w naszej parafii odpust ku Czci Podwyższenia Krzyża Świętego połączony z dożynkami. W tym roku sumę odpustową i Słowo Boże wygłosił ks.Stanisław Zarosa, Proboszcz z Potoka Górnego. Starostami dożynek byli państwo Andrzej i Małgorzata Staszewscy z Dutrowa. Każda wioska przygotowała wieniec dożynkowy i pyszne ciastko na poczęstunek aby w ten sposób wyrazić swą wdzieczność i radość z tegorocznych plonów.

09 sierpnia z naszej parafii wyruszyła autokarowa pielgrzymka. Na naszej trasie pielgrzymowania znalazła się Świątynia Opatrzności Bożej w Warszawie, Parafia Św. Stanisława Kostki w Warszawie, w której pracował i w której jest pochowany bł. Ks. Jerzy Popiełuszko oraz Niepokalanów założony przez św. Maksymiliana. Celem naszego pielgrzymowana było Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu.

02 sierpnia 2013 w Domu Generalnym, Zgromadzenia Sióstr Służek Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej w Mariówce, nasza parafianka s. Monika Kargol z Telatyna podczas Myszy Świętej sprawowanej przez J.E. Ks. Bp Piotra Sawczuka złożyła śluby wieczyste. Życząc siostrze opieki Matki Bożej dziękujemy Bogu za dar powołania z naszej parafii i prośmy w naszych modlitwach o następne.

14 czerwca o 4 rano wyruszyła z naszej parafii pielgrzymka autokarowa. W pierwszym dniu odwiedziliśmy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, następnie Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Drugi dzień spędziliśmy w Częstochowie na Jasnej Górze.

19 maja w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, tradycyjnie w naszej parafii przeżywaliśmy Dzień Pierwszej Komunii Świętej.

W połowie marca z wielkim hukiem przyszła do nas prawdziwa zima i zasypała nas śniegiem, skutecznie odcinając od świata na kilka dni.

W połowie lutego zostały wycięte jesiony rosnące przy bramie wjazdowej na plebanię.

Wraz z nadejściem wiosny zmienił się wygląd otoczenia przy plebanii. Zostały posadzone tuje przy plebanii na miejsce wyciętych jesionów.

Tegoroczne przygowania do procesji rezurekcyjnej miały niecodzienny przebieg. Trzeba było użyc ciężkiego sprzętu by usunąć śnieg zalegający przy kościele aby procesja mogła przejśc wokół świątyni.

Tegoroczną sumę odpustową ku czci Matki Bożej Królowej Polski celbrował ks. mgr Jarosław Ziarkiewicz, proboszcz z Prunetty we Włoszech.

1 maja Parafia Żulice gościła pasterza naszej diecezjii J.E. Ks. Bp. Mariana Rojka. Przybył on do naszej parafii aby przeprowadzić wizytacje kanoniczną. Ksiądz biskup goszcząc w naszej parafii udzielił sakramentu bierzmowania 40 gimnazjalistom, poświęcił sztandar dla Gimnazjum w Telatynie, które otrzymało imię Jana Pawła II oraz pomnik św. Floriana i Ks. Kard. Wyszyńskiego.

Pod koniec kwietnia przybył do naszej parafii długo oczekiwany pomnik Ks. Kard. S. Wyszyńskiego, który stanął w szeregu z bł. Janem Pawłem II i o. Jackiem Misiutą przy kościele parafialnym w Żulicach. Wraz z nim zawitał także do naszej parafii św. Florian- patron strażaków. Jego figura została postawiona przy kaplicy w Telatynie.

W Wielki Post jest wpisany szczególny czas jakim są rekolekcje. W tym roku w naszej parafii rekolekcje wielkopostne odbyły się w dniach od 25 do 27 lutego, a poprowadził Ks. dr Wojciech Różyk, proboszcz ze Starościna w Archidiecezji Lubelskiej. W ramach przygotwania do bierzmowania było osobne spotkanie dla kandydatów do bierzmowania wraz z nauką.

Po raz kolejny w Uroczystość Trzech Króli liturgiczna służba ołtarza miała spotkanie opłatkowe. Jest to czas składania sobie życzeń i wspólnego kolędowania Jezusowi.

W dniach od 3 do 5 grudnia 2012r. w naszej parafii odbyły się rekolekcje adwentowe. W tym roku poprowadził je Ks. dr Józef Hałabis, wikariusz z Parafii św. Maksymiliana w Lublinie. Ks. Józef w ostatni dzień rekolekcji po każdej mszy świętej poprowadził nabożeństwo połączone z modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie duchowe.

23 listopada w Szkole Podstawowej w Żulicach odbył się dziesiąty-jubileuszowy, Dekanalny Konkurs Wiedzy o Janie Pawle II. W tym roku odbył się on pod hasłem: Jan Paweł II Papież Rodziny. Na zakończenie konkursu młodzież z Gimnazjum w Telatynie zaprezentowała akademię o Janie Pawle II.

W niedzielę 11 listopada 2012 Mszą Świętą sprawowaną w Telatynie rozpoczęliśmy obchody 94 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dalsze uroczystości odbyły się w Szkole.

Tradycyjnie jesienią, Szkoła Podstawowa w Żulicach wraz z Parafią zorganizowała konkurs o Janie Pawle II. Tego roku odbył się on pod hasłem: Jan Paweł II - Obrońca Godności Człowieka.

Rozgrywki były owocne bo nasi ministranci przeszli do kolejnego etapu.

W Niedzielę, 16 września Ks. Kan. Bogusław Wojtasiuk wygłosił Słowo Boże oraz odprawił uroczystą sumę odpustowo-dożynkową w Żulicach.

Jadąc na Jasną Górę, pielgrzymi odwiedzili Jędrzejów, gdzie są relikwie bł. Wincentego Kadłubka, Święty Krzyż, a w drodze powrotnej Łagiewniki- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

Wykorzystując piękną jesienną pogodę, młodzież kl II i III gimnazjum, która przygotowuje się do przyjęcia bierzmowania, pomalowała ogrodzenie wokół kościoła i cmentarza - 153 przęsła, oraz siatkę przed plebanią.

W marcu na kościele w Telatynie zainstalowaliśmy elektroniczne dzwony i kuranty firmy Rduch.

Po półrocznym pobycie w pracowni konserwatorskiej, powrócił do dawnej świetności i na swoje miejsce obraz "Ukrzyżowania Chrystusa".

Jak co roku jesienią w naszej diecezji obdywają się rozgrywki w halową piłkę nożną dla Liturgicznej Służby Ołtarza.

22 sierpnia 2009r. J.E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński koncelebrował Uroczystą Mszę Świętą wraz z o. Jerzym Bakalarzem - koordynatorem procesu beatyfikacji O. Jacka Misiuty, a następnie poświęcił nowoustawiony pomnik przy naszej świątyni.

13 lipca 2009r. w setną rocznicę urodzin o. Jacka Misiuty stanął na cokole jego pomnik.

30 czerwca wczesnym rankiem wyruszyła z naszej parafii grupa pątników do Krasnobrodu.

28 czerwca 2009r. parafianie pożegnali Ks. Stanisława Kicińskiego, wikariusza naszej parafii, który otrzymał nominacje na stanowisko proboszcza w Żniatynie.

Pani mgr Gabriela Janik, konserwator dzieł sztuki podjęła się zadania renowacji obrazu "Ukrzyżowania Chrystusa" z głównego ołtarza z kościoła w Żulicach.

s. Gabriela opowiada o celach Betańskej Misji Wspierania Kapłanów.

Jak zawsze w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, w naszej parafii przeżywaliśmy Uroczystość I Komunii Świętej

11 maja została odprawiona uroczysta Msza Święta, koncelebrowana przez wielu kapłanów w X rocznicę śmierci Ks. Edwarda Proca.

10 maja 2009r. swoją Mszę Świetą Prymicyjną odprawił naszym kosciele parafialnym o. Faustyn Sapiecha - OFM pochodzący z Telatyna.

Jak zawsze w dniu św. Floriana druhowie strażacy zebrali się na modlitwie by uczić swojego patrona.

Tegoroczny odpust w Telatynie, ku czci Matki Bożej Królwej Polski celebrował i Słowo Boże wygłosił Ks. Zbigniew Gaca

30.04.2009 w Katowicach Panewnikach J.E. Abp Damian Zimoń udzielił świeceń prezbiteratu dk Faustynowi z Zakonu Braci Mniejszych pochodzącemu z naszej parafii.

27 kwietnia 2009 J.E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński udzielił Sakramentu Bierzmowania młodzieży z naszej parafii.

Wczesną wiosną rozpoczął się montaż organów na chórze muzycznym

Słowo życia na październik 2005

W związku z Katastrofą polskiego samolotu wojskowego w Smoleńsku, do której doszło 10 kwietnia 2010r. w naszej parafii została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny

Zwyczajem lat ubiegłych także i w tym roku, przy grobie Chrystusa wartę trzymali strażacy i harcerze.

Jak widać ks. Michał nie tylko lubi głosić Słowo Boże ale też pracować.

Diecezjalny Turniej Halowej Piłki Nożnej dla Liturgicznej Służby Ołtarza na etapie dekanlnym.

Jak co roku Szkoła Podstawowa w Żulicach przeprowadziła konkurs o Janie Pawle II

Sumę odpustową sprawował i Słowo Boże wygłosił Ks. Kan. Tadeusz Bastrzyk, proboszcz z Jarosławca.

Pod koniec maja rozebraliśmy stary budynek gospodarczy i rozpoczęliśmy budowę nowego. A w 2011 została ułożona kostka dojazdowa.

Sumie odpustowej przewodniczył ksiądz Prałat Józef Tucki

Po przywiezieniu organów do Żulic zostały one złożone w reminizie strażackiej i tam czekały rok w kolejce na ustawienie ich na chórze muzycznym w kościele parafialnym.

Sumę sprawował ks. mgr Janusz Sokołowski - Proboszcz z Łukawca

W niedziele 4 września 2011r. w Telatynie miały miejsce Dożynki Powiatowe. Mszę Świętą dziękczynną w intencji tomaszowskich rolników odprawił J.E. Ksiądz Biskup Mariusz Leszczyński.

19.06.2011r. w kościele parafialnym w Żulicach miała miejsce Uroczystość Bierzmowania połączona z poświęceniem organów. Uroczystości przewodniczył J.E. Ks. Bp Mariusz Leszczyński.

17 czerwca 2011 roku Szkoła Podstawowa w Telatynie otrzymała im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uroczystości tej przewodniczył J. E. Ks. Biskup Wacław Depo.

Probosz z Zagłoby

W niedzielę 30 września na sumie parafialnej, miał miejsce obrzęd przyjęcia chłopców do grona ministrantów.

Sumę odprawiał proboszcz z Nabroża ks. mgr Józef Godzisz. A po Mszy Świętej, gospodynie częstowały wszystkich przybyłych gości na odpust chlebem, ciastem i bułeczkami.

Eucharystii przewodniczył Ks. dr Leszek Bruśniak - Proboszcz z Rzeplina

Chyba jedyny ksiądz, który studiuje na UMCS muzykę rozrywkową. A więc rekolekcje prowadził śpiewająco.

Słowo Życia na wrzesień 20091

Słowo Życia na grudzień 20091

Słowo Życia na styczeń 20101

Słowo Życia na grudzień 20081

Powrót

Zegar
Dzisiaj jest

środa,
27 listopada 2024

(332. dzień roku)

Święta

Środa, XXXIV Tydzień zwykły
Rok B, II
Dzień Powszedni

Sonda



Licznik
Liczba wyświetleń strony:
1159226
Statystyki

stat4u